Deze weken lezen er twintig Grootouders voor het Klimaat voor op basisscholen in het kader van de Nationale Voorleesdagen uit het boek
Marlies Gommers (foto links) was een van de voorlezers. Ze heeft op de Adriaan van de Endeschool in Warnsveld voorgelezen aan maar liefst acht groepen! Paul Zwetsloot (foto rechts) las voor op de St.Josephschool in Lisse. Lees hun ervaringen op de
De volgende voorleesactie vindt plaats in Eindhoven.Op 17 februari organiseren wij samen met Trefpunt Groen Eindhoven
voor kids van 5 tot 7 jaar (maar iets jongere en oudere broertjes en zusjes mogen ook mee!). We lezen voor uit de boekjes “
” en knutselen aan bijpassende werkjes. Wil je ook zo’n actieve voorleesmiddag organiseren? Laat het ons weten of neem contact op met
Provinciale Staten en Waterschapsverkiezingen
In aanloop naar 20 maart willen we de kiezer oproepen te kiezen voor het klimaat. Niet door stemadvies te geven, maar om iedereen te vragen zichzelf te verdiepen in de partijprogramma's en vooral de plannen te lezen over: klimaatverandering, water, elektriciteit via windmolens en zonnepanelen, mobiliteit, natuur en duurzaamheid.
In Limburg, Overijssel, Noord-Holland en Groningen zetten mede Grootouders voor het Klimaat al acties op touw. Wil je daarbij aansluiten of een actie starten in een andere provincie, stuur dan een mail naar info@grootoudersvoorhetklimaat.nl.
Achtergrond*
PBL: Nederland gaat bij huidig beleid Urgenda vonnis niet realiseren
In het zogenoemde Urgenda vonnis van 2015 heeft de rechtbank de Nederlandse Staat verplicht de uitstoot van broeikasgassen in 2020 te reduceren met 25% ten opzichte van 1990. In hoger beroep is dit vonnis in 2018 bekrachtigd. Het Planbureau voor de Leefomgeving heeft op 25 januari een prognose gepubliceerd van de te verwachten uitstoot in 2020. Die zegt dat we bij het huidige beleid de 25% niet gaan halen en uitkomen op ca. 21%. Ook zal het aandeel duurzame energie in 2020 lager uitvallen dan de Europese verplichting die Nederland is aangegaan: 12,2% in plaats van 14%. Dat betekent dat er een groot gat is. De optimistische inschatting vanuit Den Haag is dat er een gat is van zo’n 9 miljoen ton CO2. Urgenda denkt dat het gat groter is op basis van ander onderzoek. Om dat gat te dichten zouden er op korte termijn extra maatregelen moeten worden genomen (zie lijstje met mogelijke maatregelen).
Het kabinet kondigde aan dat er in april maatregelen zullen worden aangekondigd om het gat te dichten. Gezien de grootte van het gat, de tijd die het duurt om maatregelen te realiseren, de kosten die met maatregelen gemoeid zijn en de maatschappelijke weerstand tegen bijvoorbeeld verlaging van de maximum snelheid, zijn meer acties nodig om de 25% reductie te halen. Als Grootouders voor het Klimaat zullen wij blijven hameren op het nemen van concrete maatregelen.
*Vanaf deze nieuwsbrief zullen we regelmatig achtergrondinformatie geven bij rapporten die zijn uitgekomen of gebeurtenissen met betrekking tot het klimaat.
Pleinbijeenkomst
De volgende Pleinbijeenkomst van de Grootouders voor het Klimaat is aanstaande donderdag 31 januari. Om 15.00 uur verzamelen we bij het Plein, de voor-ingang van de Tweede Kamer in Den Haag.
Adres: Het Plein, 2511 CS in Den Haag.
Duur bijeenkomst: 15.00-16.00 uur.
Onze gast is deze week de Ombudspersoon Toekomstige Generaties Jan van de Venis. Wat hij zelf zegt over zijn functie: "Meer balans in lange en korte termijn denken is hard nodig. Iemand die het perspectief 'langere termijn' inbrengt kan tot wijzere besluiten komen. In het buitenland zijn zulke Ombudspersonen er al. Nu Nederland nog!" Ontmoet hem donderdag op het plein.
De overige data van 2019 zijn altijd onderaan de nieuwsbrieven te vinden. Zie onze website voor meer informatie over de bijeenkomsten.
Samen de straat op
1. Klimaatstaking donderdag 7 februari
Geïnspireerd door de grote spijbelacties in België, Duitsland en Zwitserland gaat de Nederlandse tak van de Youth for Climate op
7 februari staken voor het klimaat. Kom die donderdag ook naar Den Haag en ondersteun de jongeren als Grootouder voor het Klimaat. Voor meer informatie:
Youth For Climate NL
Adres:
Malieveld
Start bijeenkomst:
10.30u
2. Klimaatmars zondag 10 maart
Milieudefensie, FNV, Greenpeace, DeGoedeZaak, GroenLinks en de Woonbond organiseren op
10 maart de landelijke Klimaatmars. Het klimaat staat op dit moment hoog op de politieke agenda, maar daadwerkelijke actie blijft nog uit. Daarom willen we als Grootouders voor het Klimaat ook meelopen in Amsterdam. Houdt daarom
zondag 10 maart alvast vrij. In de volgende nieuwsbrieven volgt meer informatie.
Wat kan je zelf doen?
Hoe kan je thuis in actie kan komen en duurzamer leven. Ideeën opdoen? Bekijk de

spoedcursus verduurzaming. Volg de zeven stappen, via podcasts en strips om dichterbij een groene wereld te komen. De cursus is
hier te vinden.