Alle politieke partijen zijn bezig hun verkiezingsprogramma’s te maken. Commissies binnen de diverse partijen stellen deze maand hun concept programma’s op en vaststelling ervan door de leden van de partijen is gepland in september.
Wat er in die verkiezingsprogramma’s komt te staan is belangrijk voor wat de partijen de komende jaren gaan doen. Als ze in een kabinetscoalitie komen, dan bepalen de programma’s mede het kabinetsbeleid. En in de oppositie zijn de programma’s een leidraad voor hun opstelling. Een goede reden om ons als Grootouders voor het Klimaat ermee te bemoeien.
Welke partijen?
Omdat er weinig tijd was hebben we ons vooral gericht op VVD, CDA, BBB en Nieuw Sociaal Contract. Dat wil niet zeggen dat de andere partijen niet belangrijk zijn. Integendeel. Maar we verwachten van de meer progressieve partijen dat ze zelf een ambitieuze klimaatparagraaf opnemen. En bij de kleinere partijen is nu eenmaal minder te winnen.
De voorstellen
Voor de genoemde partijen hebben we voorstellen geformuleerd voor teksten over een ambitieus klimaatbeleid die ze in hun verkiezingsprogramma’s zouden kunnen opnemen. Dat is niet hetzelfde als wat wij nodig vinden, dat zou tot radicalere voorstellen leiden. Maar het is wel waarvan wij hopen dat het voor de betreffende partijen nog acceptabel is, zodat onze voorstellen niet direct ter zijde worden gelegd. De voorstellen
vindt u hier.
De boodschap die wij de partijen meegeven is: ” Wij spreken namens veel grootouders die zich zorgen maken over de leefomgeving waarin hun kleinkinderen en toekomstige generaties zullen leven. Wij denken dat ditzelfde geldt voor veel van de bijna 3 miljoen grootouders in Nederland, waaronder ongetwijfeld een flink aantal potentiële kiezers voor uw partij. We hopen daarom dat u onze suggesties een plaats wilt geven in uw verkiezingsprogramma.”
Inmiddels hebben wij de voorstellen aan de verkiezingscommissies en andere invloedrijke personen binnen de genoemde partijen verzonden.
Wat kunt u doen?
Er zijn drie mogelijkheden om deze actie meer effect te geven.
Ten eerste kunt u als lid of potentiële kiezer van VVD, CDA, BBB of Nieuw Sociaal Contract
de voorstellen verder ondersteunen door ze onder de aandacht te brengen van de verkiezingscommissie, het bestuur dan wel andere invloedrijke personen binnen de partij. De contactadressen die wij gebruikt hebben
vindt u hier. Maar aarzel niet uw eigen contacten binnen de partijen te gebruiken.
Ten tweede kunt u
als lid van een van de genoemde partijen amendementen indienen op de concept-verkiezingsprogramma’s binnen de daarvoor gestelde termijnen. Onze voorstellen kunnen daarvoor de basis zijn.
Ten derde kunt u andere partijen waarvan u lid of potentiële kiezer bent en waarvoor wij geen specifieke voorstellen hebben geformuleerd,
verzoeken een ambitieuze klimaatparagraaf (qua doelen en uitvoering) in hun verkiezingsprogramma op te nemen en zo nodig daarvoor amendementen in te dienen op het concept-programma. De contactadressen voor die partijen staan
ook op onze website.