Copy

Nieuwsbrief 2024-4  1 maart   


 
Pleinbijeenkomst 7 maart

Op 7 maart vindt onze 125e Pleinbijeenkomst plaats. Volharding kan ons niet ontzegd worden! Aandacht voor een leefbare aarde voor toekomstige generaties blijft nodig. We gaan daarom weer in gesprek met jongeren: wat is voor hen belangrijk als het gaat om een leefbare aarde? Een vertegenwoordiging van het Jongerenplatform van de Sociaal Economische Raad zal ons informeren over hun (klimaat)wensen voor de toekomst. En antwoord geven op onze vraag: helpt onze Toekomststoel, die wij vorig jaar aan SER-voorzitter Kim Putters overhandigden, hen daarbij?

Op deze jubileumbijeenkomst én om de moed erin te houden zal het Haagse strijdkoor Jan en Alleman enkele klimaatliederen ten gehore brengen.

Locatie: Anna van Buerenplein  Tijd: 14.00 uur – 15.00 uur.

Wytske Postma (2e van rechts) in gezelschap van 5 Grootouders
Toekomststoel

Op 29 februari ontving NSC onze Toekomststoel. Kamerlid Wytske Postma van NSC is de volgende in een Tweede Kamerfractie, die zal waken over beleid en voorgenomen besluiten. Beleid dat niet schadelijk mag zijn voor Toekomstige Generaties; daarvoor zetten ook Tweede Kamerleden zich in. Zie verder onze website, met daarbij een korte video van de overhandiging van de stoel.
 

Groen Pensioen

PensioenFonds Zorg en Welzijn heeft besloten dat zij met hun beleggingen voor 97 % uit de fossiele bedrijven stappen. Een goede mijlpaal, deze stap van PFZW. Tegelijk voor ons een hart onder de riem.  
Weer een illustratie dat het helpt om ons met velen te laten horen. Lees meer...
Vacature
Wil je deze werkgroep versterken? Samen met andere werkgroepleden de pensioenfondsen beïnvloeden om met hun beleggingen maximaal in te zetten op klimaattransitie en zich met name terug te trekken uit bedrijven die het akkoord van Parijs niet naleven. Hier vind je meer informatie.
 
Alex de Vries                                               Martin de Graaf
Webinar: Impact van digitale trends op het Klimaat
 

Op dinsdag 12 maart 2024 van 19.30-20.30 uur houden we ons volgende webinar met als titel: “De impact van digitale trends op het klimaat”. De maatschappij wordt steeds verder gedigitaliseerd. Ook in het dagelijks leven maken we veelvuldig gebruik van onze smartphones om te betalen, het weer te checken, foto’s te maken en te ‘FaceTimen’ met kinderen en kleinkinderen. Dit is niet zonder gevolgen voor het klimaat. 

Sprekers zijn: Alex de Vries, die zal in zijn inleiding vooral ingaan op de CO2 voetafdruk van ons digitale leven. Martin de Graaf gaat iets vertellen over ‘Digitale Schoonmaak Dag’ op zaterdag 16 maart. Meer informatie en aanmelding (voor maandag 11 maart 19.00 uur) op onze website.
 

Brief Europese Grootouders

De Europese Grootouders voor het Klimaat (European Grandparents for Climate, EGC) hebben een brief geschreven aan Ursula von der Leijen, voorzitter van de Europese Commissie.

Dit naar aanleiding van de dreigende afzwakking van de Green Deal, de boeren-protesten en de aangekondigde intrekking van de Pesticiden-richtlijn. De Nederlandse vertaling van de brief staat op onze website.

Ivo Helwegen en Loet Paulussen, pachters van de Groentegaard
Groentegaard bij Voedselbos

De start van de Groentegaard op het terrein van het LEUKER1818 Voedselbos; versterking van het voedselbos van Mark Venner
Dit najaar zijn Ivo en Loet gestart met de aanleg van  tuinderij de Groentegaard op LEUKER 1818. Zij pachten een deel van de grond van Mark Venner en dragen daarmee bij aan een steviger fundament voor het door Grootouders voor het Klimaat gesponsorde voedselbos. Op deze tuinderij worden dit voorjaar al meer dan 60 verschillende soorten groenten en kruiden geteeld volgens agro-ecologische principes. Dit houdt in dat in alles wat zij doen het verbeteren van de bodemgezondheid en het vergroten van de biodiversiteit centraal staat. Op die manier kan ons voedsel niet het probleem maar de oplossing zijn voor een vitaal, aantrekkelijk en veerkrachtig landschap. Lees verder...
 
Jan Douwe van der Ploeg
Webinars van anderen

De Belgische Grootouders voor het Klimaat organiseren op 11 maart van 10 tot 12 uur een webinar met Jan Douwe van der Ploeg:  Is boerenlandbouw een oplossing voor boer, consument, natuur en klimaat?
Jan Douwe van der Ploeg (emeritus professor Wageningen Universiteit) maakt een onderscheid tussen “boerenlandbouw” (arbeidsintensief, met weinig externe input, ingebed in de lokale samenleving) en “ondernemerslandbouw” (kapitaalintensief, met veel externe input en specialisatie, gericht op groei en vervreemd van de samenleving). Meer informatie vind je op de website van de Grootouders voor het Klimaat BE en daar kun je je ook inschrijven. 

Milieudefensie houdt een webinar op 4 maart over inspreken op aandeelhoudersvergaderingen. Zie ook onze vorige nieuwsbrief. Ook geven ze op verschillende locaties trainingen over dit onderwerp. Meer informatie hierover en hoe je aan te melden voor het webinar kun je vinden in de agenda op deze website. Mocht je verder nog vragen hebben mag je deze ook per mail insturen. Geïnteresseerd in vergroening van het bedrijfsleven? Doe mee!
 
Amersfoort

Klimaatcoalitie waarschuwt Friesland Campina

Op vrijdag 9 februari was er in Amersfoort een actie bij het hoofdkantoor van Friesland Campina. Het initiatief was in handen van Vereniging Milieudefensie en werd gesteund door Extinction Rebellion en de Grootouders voor het Klimaat. Er waren zo’n dertig demonstranten aanwezig, met spandoeken en sommigen met de Grootouderhesjes en paraplu’s. Een mooie samenwerking met als doel vermindering van de CO2 uitstoot van het bedrijf en wat meer tempo in de maatregelen daar naartoe! Meer op onze website.

Haarlem

Klimaatpsychologie 
Klimaatpsychologen Maurits van der Heijde en Leonie Stekelenburg komen op 13 maart naar de Pletterij in Haarlem om over dit onderwerp een lezing te geven en op onze vragen een antwoord te geven. Verdere informatie vind je op de website van De Pletterij en daar kun je je ook inschrijven. 
Je kunt de livestream gratis volgen op het Youtube-kanaal van De Pletterij, en na afloop zijn ze er als podcast terug te zien. Zie ook onze agenda.

Eindhoven

In Eindhoven staat de Toekomststoel bijna een jaar in de Gemeenteraad. Inmiddels heeft een evaluatie plaatsgevonden. Lees hier...
Meer informatie over de activiteiten van al onze Lokale Groepen vind je op onze website. Daar staat nog veel meer, per lokale groep. Iedere lokale groep kan berichten en foto's op deze site plaatsen door het sturen van een mail aan onze webbeheerder.
"Discussie", schilderij van Émile Friant
Klimaatgesprekken

Als actieve “Grootouders voor het Klimaat” gaan we regelmatig in gesprek met anderen over de klimaatproblematiek. Dat doen we individueel, maar ook op festivals, en we merken dat deze gesprekken niet makkelijk zijn. De vraag is: Hoe kunnen we deze gesprekken goed voeren en daardoor meer mensen bereiken, die nog geen actie ondernemen? En hoe zorg je ervoor hoopvol te blijven, zodat we de generaties na ons perspectief blijven bieden? Hulp bij deze kwestie wordt o.a. geboden door Stichting Klimaatgesprekken en de klimaatvrijplaats of de leesvoorstelling, beide van het Humanistisch Verbond.
 

Acties van anderen

Op zondag 3 maart vindt in Utrecht de klimaatactie-conferentie plaats, van 13 - 17 uur aan de Boorstraat 107 (dichtbij Utrecht CS). Met een mogelijk (extreem)rechts kabinet in zicht blijft de klimaatbeweging strijden voor een veilige en leefbare toekomst. Op de actieconferentie gaat het in 6 workshops en twee plenaire debatten over toekomstige acties en strategie. Onder meer over fossiele subsidies, de rol van massaprotest, Palestina en klimaatrechtvaardigheid, nieuwe fossiele infrastructuur, kolencentrales en biomassa. En natuurlijk over de volgende grote klimaatmars in juni bij de bedrijven op de Amsterdamse Zuidas. Zie de website van de conferentie, waar je ook kunt aanmelden.

Korte berichten

* Net als Ronald Plasterk heeft ook de nieuwe informateur Kim Putters een brief ontvangen van de Grootouders, waarin het belang van een goed leefklimaat voor toekomstige generaties wordt benadrukt.

* De Grootouders voor het Klimaat ontvingen een uitnodiging om aanwezig te zijn bij het planten van een Herinneringsboom op landgoed Amelisweerd. Aanleiding hiervoor is de strijd die organisaties en diverse prominente Utrechters al sinds 1970 voeren om het Landgoed Amelisweerd in volle omvang te behouden voor het nageslacht. We zijn welkom op 5 maart a.s. om 16.00 uur op het landgoed bij de brug over de Kromme Rijn tegenover landhuis Oud Amelisweerd en horecagelegenheid De Veldkeuken. Lees meer...

* Voor de kokers onder ons, en andere belangstellenden voor het vraagstuk voeding en klimaat: bezoek eens de informatieve website van forkranger over de impact van voeding op klimaat. Met recepten en andere handige tips.

* De salderingsregeling voor zonnepanelen blijft bestaan. Wel gaan steeds meer leveranciers terugleverkosten in rekening brengen. Het voordeel van de handhaving van de saldering is wel dat de energiebelasting en de BTW, net als nu, alleen betaald wordt over het netto stroomverbruik. In een filmpje van Energie van Ons wordt het verhaal van de terugleverkosten in meer detail uitgelegd. Let op: er komt helaas eerst reclame.

* Aan houtstook wordt door de GvhK minder prioriteit toegekend. Het jaarlijkse percentage CO2 uitstoot door houtkachels in Nederland is door het kenniscentrum NHK berekend op 0,7%. Wie op persoonlijke titel de eigen woongemeente wil aanspreken op handhaving tegen rookoverlast, kan hier ideeën opdoen.
 

Om te noteren
 

3 maart: Klimaatactie-conferentie, 13.00 - 17.00 uur Boorstraat 107 Utrecht

7 maart: Pleinbijeenkomst Den Haag, Anna van Buerenplein, 14.00 - 15.00 uur


12 maart: Webinar, 19.30 - 20.30 uur   De impact van digitale trends op het klimaat

16 maart: Digitale Schoonmaakdag

21 maart: Pleinbijeenkomst Den Haag, 14.00 - 15.00 uur

 
Facebook
Twitter
Link
Website
Copyright © 2024, Grootouders voor het Klimaat. Alle rechten voorbehouden.

Is deze nieuwsbrief naar je doorgezonden? Meld je dan zelf aan!
Aanmelden voor deze Nieuwsbrief.

Afmelden via deze link: Afmelden voor deze Nieuwsbrief.