Grootouders voor het Klimaat · Verkiezingen Provinciale Staten en Waterschappen, 17 maart 2027
Op 17 maart 2027 kiezen we de Provinciale Staten en de besturen van de Waterschappen. Wat zij de komende vier jaar beslissen, bepaalt mede in wat voor wereld onze kleinkinderen opgroeien.
Daarom gaan wij als Grootouders voor het Klimaat een stap verder dan alleen vragen stellen. Samen met het Klimaatverbond, en misschien met de Jonge Klimaatbeweging en stichting Klimaatgesprekken, willen we een Toekomstpact sluiten met politieke partijen. Dat is een afspraak vooraf: partijen beloven zich in de beleidsperiode 2027-2031 aan concrete klimaatafspraken te houden. Denk aan een afbouwpad voor fossiele brandstoffen of het toepassen van interne CO₂-beprijzing.
Zo pakken we het aan
We bouwen voort op onze succesvolle Toekomstmeter, nu voor provincies en waterschappen. De vragenlijst is eenvoudiger dan die voor gemeenten. We vullen bovendien zelf alvast antwoorden in uit bestaande beleidsstukken en programma’s, zodat ambtenaren alleen hoeven te bevestigen, toe te lichten of aan te vullen. Dat scheelt hen tijd en maakt meedoen makkelijker.
Wij analyseren de uitkomsten. Die analyse vormt de basis voor het Toekomstpact. We maken een landelijk raamwerk, en Grootouders kunnen dit in elke provincie of elk waterschap lokaal toespitsen.
Waarom nu?
De komende regeerperiode is cruciaal om gevaarlijke klimaatverandering te voorkomen. Als Grootouders hebben we daar een sterke stem in. Wij kijken verder dan één verkiezingsronde, en politici merken dat.
Wij zoeken jou!
Deze campagne draait op enthousiaste Grootouders. Wil je meehelpen?
• Landelijke trekkersgroep: je begeleidt het proces, coördineert de activiteiten en zorgt voor de communicatie.
• Provinciale gespreksgroep: je denkt met mensen uit je eigen lokale groep mee over de inhoud van het pact in jouw provincie, en voert daarna het gesprek met de politieke partijen.
Je staat er niet alleen voor. Het Klimaatverbond ondersteunt alle activiteiten, en voor de gesprekken met politici kun je een training volgen.
Meld je aan om mee te doen via het Contactformulier (Kies voor Werkgroep Toekomstmeter).